Blagoslov kipa

Na prvo majsko nedeljo, po jutranji sveti maši smo se župljani Sromelj in Artič zbrali k blagoslovu obnovljenega »kipa«. Tako domačini imenujejo znamenje, ki stoji ob cesti Dečno selo – Sromlje, pri odcepu za Curnovec. Ni znano kdaj je bilo postavljeno. Po izgledu je to kužno znamenje – spomin, da so bili ti kraji obvarovani kuge (predvidoma iz 17. stoletja). V odprtini - »niši« je bil nekoč kip Srca Jezusovega, ki je med ali po drugi svetovni vojni izginil, znamenje samo pa je že močno načel zob časa. Okoliški prebivalci  so se zato odločili, da znamenje obnovijo in vanj postavijo kip Marije - Brezmadežno Srce Marijino s prošnjo, naj varuje njihove domove, mimo vozeče in popotnike. Blagoslov je opravil domači župnik. S pesmijo »Spet kliče nas venčani maj« pa smo na prvi dan njenega meseca pozdravili Devico Marijo, se ji priporočili v varstvo in prosili za božji blagoslov.

Lokacija: